• عنوان : توضیحاتی در مورد دوره های MCT,MOS,MCP,MCSE و باقی دوره های مایکروسافت و همچنین معرفی دوره های شبکه
 •  

 • آشنایی با لینوکس

 • لینوکس 

 • با آوردن کلمه لینوکس معمولا محیطی خشک و دشوار در نظر افراد تداعی می گردد اما واقعیت امر، چیز دیگری است. لینوکس هم مانند هر محصول دیگری دارای تاریخچه و سیر تکاملی خود است.

 • در ابتدا حتی دارای واسط گرافیکی مناسبی نبود، ولی امروزه با گسترش محیط های گرافیکی مناسب مانند GNOME و KDE کار با لینوکس بسیار راحت تر و جذابتر از گذشته گشته است.

  لینوکس سیستم عاملی شبیه یونیکس “ unix ” است و اولین نسخه ی آن در سال ۱۹۹۱ انتشار یافت. (سیستم عامل یونیکس در سال ۱۹۶۰تا ۱۹۷۰ به وسیله ی گروهی از کارمندان آزمایشگاه های بل طوری طراحی شد تا قابل انتقال به هر سیستمی و چندکاربره باشد ). سپس نرم افزارهایی که پروژه ی "گنو" تهیه و تولید کرده بود،در کنار این هسته قرار گرفت و سیستم عامل گنو/لینوکس را تشکیل داد.
  از نظر فنی، گنو/لینوکس را می توان نمونه ی متن باز و آزاد سیستم عامل های خانواده یونیکس نامید که البته خواص خوب آنرا نیز به ارث برده است. درضمن هیچ شرکت، دولت یا گروهی صاحب گنو/لینوکس نیست.

  درآخر :
  به جرات میتوان گفت لینوکس سیستم عاملی همه منظوره است،چه برای سرورها و چه برای کامپیوترهای خانگی و کاربران عادی تعداد برنام ههای لینوکس از ویندوز بیشتر است و از نظر کیفی نیز کمتر از آن نیست، نصب برنامه ها در زمانی که اینترنت در دسترس شما باشد، حتی از نصب برنامه های ویندوزآسان تر است.
  لینوکس در زمینه ی مالتی مدیا نیز بسیار مجهز است و این تصور که با آن نمی توان آهنگ گوش داد یا فیلم تماشا کرد کاملاً غلط است. حتی برای لینوکس بازی های رایانه ای بسیار زیبایی ساخته شده است. جالب است بدانید3 playstation قابلیت نصب لینوکس را دارد، یعنی شرکت بسیار معتبر سونی نیز به لینوکس اعتقاد پیدا کرده و یکی از بهترین محصولاتش را به لینوکس مجهزکرده است.
  پیشنهاد می شود که اگر برای اولین بار قصد نصب لینوکس درکامپیوتر خود را دارید این کار را در نرم افزار های VirtualPC یاVMWare انجام دهید تا در صورت ناآگاهی از مراحل نصب، به اطلاعات موجود در هارددیسک شما آسیبی وارد نشود.
  در پایان باید گفت در صورتی که گنو/ لینوکس را یاد بگیرید، مهم نیست از چه توزیعی استفاده کنید. چون همه آنها ذاتا شبیه هم هستند و تمام اموری که در یک توزیع انجام می دهید، در توزیع دیگر نیز قابل انجام خواهد بود.

  دوره آموزش لینوکس

  دوره RHCSA

  در این دوره از آموزش RHCSA افراد با نصب ، پیکربندی و را ه اندازی سیستم عامل ردهت آشنا می شوند. این دوره شما را قادر می سازد تا بتوانید کاربران ، هارد دیسک ، سیستمهای Sharing و نرم افزارها را بصورت کامل مدیریت و نگهداری نمایید.

  دوره RHCE

  این مدرک جزء با ارزشترین مدارک بین الملی IT می باشد و در آن افراد با نصب و پیکر بندی سرویس های رایج از قبیل Apache ، DNS ، Mail ، Squid و .. بصورت کامل آشنا می شوند. آزمون این مدرک بصورت عملی می باشد.

  دوره RHCVA

  آموزش RHCVA,مجازی سازی به افراد امکان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری یک شبکه را می دهد. شما با استفاده از این ویژگی می توانید چندین سرور را بر روی یک سرور فیزیکی داشته باشید. این دوره به افراد امکان مدیریت شبکه های مجازی بر اساس سیستم عامل Red hat را می دهد.

  دوره RHCSS

  با توجه به حساس بدون مبحث امنیت در صنعت سورس یکی از دوره های که بصورت آکادمیک و طبقه بندی شده به این مقوله می پردازد دوره RHCSS می باشد. در این دوره افراد پیکربندی SELinux ، یکپارچه سازی احراز هویت و ایجاد امنیت بر روی سرویس های مختلف را بصورت کامل فرا می گیرند.

  دوره ها و مدارک بین المللی لینوکس:

  مدرک RHCSA:Red Hat Certified System Administrator

  در ایـن دوره افـراد بـا نصب ، پیکـربنـدی و راه انـدازی سیستم عامـل ردهت آشنا می شونـد. ایـن دوره افراد را قـادر می سـازد تـا بتواننـد کاربـران ، هـارد دیسک ، سیستم های Sharing و نـرم افزارها را بـه صورت کامـل مدیریـت و نـگهداری نماینـد.

  مدرک RHCE:Red Hat Certified Engineer

  ایـن مـدرک جـزء بـا ارزشتـریـن مدارک بیـن الملـی IT می باشد و در آن افـراد بـا نصب و پیکـر بندی سرویـس های رایـج از قبیل Apache , Mail , Squid , DNS و ... بصورت کامل آشنـا می شونـد.

  مدرک RHCSS: Red Hat Certified Security Specialist Training

  یکـی از دوره هایـی کـه بـه صورت آکـادمیـک و طبقـه بنـدی شـده به مقولـه امنیـت می پـردازد دوره RHCSS می باشد. در ایـن دوره افـراد پیـکربنـدی SELinux ، یـکپـارچـه سـازی احـراز هویـت و ایجـاد امنیـت بـر روی سرویـس های مختلف را بصورت کامل فرا می گیرنـد.

  مدرک RHCVA: Red Hat Certified Virtualization Administrator

  مجازی سازی به افراد امکان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری یک شبکه را می دهد .شما با استفاده از این ویژگی می توانید چندین سرور را بر روی یک سرور فیزیکی داشته باشید. این دوره به افراد امکان مدیریت شبکه های مجازی بر اساس سیستم عامل Redhat را می دهد.

 •  دوره های آموزش لینوکس عبارتند از  آموزش RHCSA که در ادامه توضیحاتی کاملی برای هر از آنها آورده شده است همچنین در ادامه مقاله مطالبی در ارتباط با سیسکو سیستمز و همچنین دوره های آموزش سیسکو نیز وجود دارد که برای آشنایی شما با این دوره ها و مدارک آن می باشد.

 • آشنایی با سیسکو سیستمز و معرفی دوره های آموزش سیسکو

  سیسکو 


 • شرکت سیسکو هم اکنون با ۵۱۴۸۰ کارمند دارای بازده ۲۸٫۴۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ و سود خالص ۵٫۵۸ میلیارد دلار می‌باشد. شعار فعلی سیسکو این است: «به شبکه انسان خوش آمدید». شرکت سیسکو در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه گردید. معاون ارشد شرکت سیسکو یک ایرانی‌تبار به نام محسن معظمی است.

  دوره های آموزش سیسکو

  سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهای آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده‌است. سیسکو مدارکی را برای متخصصین در زمینه‌های مختلف شبکه ارائه می‌کند. که شامل این مدارک می‌شود:

  CCIE - Cico Certified Internetwork Expert (متخصص شبکه بندی سیسکو)
  CCNP - Cisco Certified Network Professional (حرفه‌ای شبکه سیسکو)
  CCDP - Cisco Certified Design Professional (حرفه‌ای طراحی سیسکو)
  CCIP - Cisco Certified Internetwork Professional (حرفه‌ای شبکه بندی سیسکو)
  CCSP - Cisco Certified Security Professional (حرفه‌ای امنیت سیسکو)
  CCVP - Cisco Certified Voice Professional (حرفه‌ای تلفن اینترنتی سیسکو)
  CCDA - Cisco Certified Design Associate (همکار طراحی سیسکو)
  CCNA - Cisco Certified Network Associate (همکار شبکه سیسکو)
  CCSI - Cisco Certified Systems Instructor (آموزش دهنده سیستم‌های سیسکو)
  تا چندی پیش مدرک CCIE پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرک ارایه شده توسط سیسکو  بعد از آموزش سیسکو در زمینه شبکه‌های کامپیوتری بود. در هرم تحصیلی ارایه شده توسط شرکت سیسکو، در قاعده هرم مدرک CCNA به عنوان مدرک ورود به چرخه تحصیلی و کسب علوم شبکه‌ای قرار گرفته و عنوان نصب و پشتیبانی ادوات شبکه‌ای سیسکو را به خود اختصاص داده‌است. در همین سطح مدرک CCDA که ویژه طراحی مقدماتی شبکه‌های سیسکو می‌باشد نیز وجود دارد. در یک سطح بالاتر سه مدرک CCNP، CCDP و CCIP لایه میانی این هرم را تشکیل داده و عنوان مدیریت شبکه‌های پیشرفته و پیچیده سیسکو را به خود اختصاص داده‌اند و بالاخره این‌که مدرک CCIE با قرار گرفتن در سطح متخصص، به عنوان طراح اصلی و مدیریت رده بالای شبکه‌های سیسکو شناخته می‌شود.

  مدرک CCAr

  Cisco Certified Architect عنوان مدرک جدیدی است که به تازگی در راس هرم تحصیلی و آموزش سیسکو قرار گرفته‌است، پیشنیاز کسب این مدرک، CCDE است، CCA معادل دکترای تخصصی شبکه در گرایش طراحی شبکه محسوب می‌شود.

  ریشه نام سیسکو سیستمز

  لوگوی سیسکو سیستمز تا سال ۲۰۰۶
  اسم «سیسکو» مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات جان مرگریج، کارمند ۳۴ ساله و مدیر پیشین شرکت، موسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی می‌کردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل گلدن گیت در نور آفتاب مواجه می‌شوند و اسم و نماد شرکت را بر این اساس انتخاب می‌کنند. نماد شرکت منعکس کننده اصلیت سان فرانسیسکویی آن است، که نشان دهنده پل گلدن گیت است که به سبک خاصی طراحی شده‌است. در اکتبر ۲۰۰۶، سیسکو نماد جدید خود را که از نماد قبلی ساده تر و ساخت یافته تر بود به نمایش گذاشت.

  شرکت Cisco systems یک شرکت آمریکایی تولید کننده ی تجهیزات شبکه است که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه ی معروف به دره ی سیلیکونی در ایالت کالیفرنیا جای دارد.

  این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می کند و محصولات خود را با سه نام تجاری سیسکو ،لینک سیس(Linksys ) و ساینتیفیک آتلانتا (Scientific Atlanta ) به فروش می رساند .

  در آغاز سیسکو فقط مسیر یاب (Router )های جند پروتکل تولید می کرد. ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا –از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت های ارایه دهنده ی خدمات شبکه – می توان پیدا کرد.

  برای اخذ مدرک CCNP آزمون­های زیر باید با موفقیت پشت سر گذاشته شوند:

  642-801 (BSCI) Building Scalable Cisco Internetworks 
  642-811 (BCMSN) Building Cisco Multilayer Switched Networks 
  642-821 (BCRAN) Building Cisco Remote Access Networks 
  642-831 (CIT) Cisco Internetwork Troubleshooting 
  Or 
  642-891 Composite (BSCI) Building Scalable Cisco Internetworks and (BCMSN) Building Cisco Multilayer Switched Networks 
  642-821 (BCRAN) Building Cisco Remote Access Networks 
  642-831 (CIT) Cisco Internetwork Troubleshooting

  مدرک CCDA

  یکی دیگر از مدارک سیسکو مدرک CCDA یا Cicso Certified Design Associate است. این مدرک بیشترین توجه خود را روی طراحی و مهندسی شبکه معطوف نموده است.

  مدرک CCDP

  مدرک CCDP یا Cicso Certified Design Professional یعنی طراح حرفه‌ای شبکه مورد تائید سیسکو.

  مدرک CCIE

  یکی از مدارک سیسکو CCIE یا Cisco Certified Internetwork Expert می باشد .

  مدرک CCIP

  شرکت Cisco جدیدا اقدام به برگزاری دوره CCIP نموده است که در آن بصورت محض روی مباحث IP , DSL پرداخته می‌شود .