عنوان : شبکه چیست و اسامی دوره های شبکه به اختصار و معرفی این دوره ها جهت انتخاب بهترین دوره

نسل جدید مدارک آموزش مایکروسافت

با ارائه win8 , Server 2012 و نگاه ویژه مایکروسافت در این نسل از سیستم عاملهایش به تکنولوژیهای نوینی همچون Virtualization و Cloud ،نیاز مبرم به متخصصین مسلط و آشنا به تکنولوژیهای موجود در این سیستم عاملها هر روز بیشتر خواهد شد و برای همگام شدن و عقب نماندن از گردونه رقابت در دنیای IT ، متخصصینی که در این زمینه فعالیت میکنند یا قصد ورود به این حوزه را دارند میبایست بی درنگ دانش مورد نیاز را کسب نموده و سطح علمی و توان اجرایی خود را ارتقاء بخشند. شرکت مایکروسافت دو مدرک آموزش مایکروسافت جدید به نامهای MCSE 2012 , MCSA 2012 طراحی و ارائه نموده است تا مبین سطح علمی و توان فنی متخصصین IT به منظور طراحی، پیکربندی ، مدیریت و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری مبتنی بر Win8 , Server 2012 باشد. دو اصطلاح MCSE,MCSA در مدارک جدید مایکروسافت ، کوتاه شده عبارات زیر می باشند.

MCSA :Microsoft Certified Solutions Associate MCSE :Microsoft Certified Solutions Expert

مدرک MCSA 2012
برای بدست آوردن این مدرک، داوطلب میبایست در سه آزمون زیر موفقیت کسب نماید.

70-410 - Installing and Configuring Windows Server 2012 70-411 - Administering Windows Server 2012 70-412 - Configuring Advanced Windows Server 2012 Services

متخصصینی که هر یک از مدارک آموزش مایکروسافت زیر را دارا باشند میتوانند به جای سه آزمون بالا ، با یک آزمون ارتقاء (417-70) مدرک MCSA 2012 را بدست آورند.

MCSA: Windows Server 2008 = MCITP Server Admin 2008 or MCITP Enterprise Admin 2008 MCITP: Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator MCITP: Lync Server Administrator MCITP: SharePoint Administrator MCITP: Enterprise Desktop Administrator

مدرک : MCSE 2012
پس از کسب مدرک MCSA 2012 ،دارندگان این مدرک میبایست در دو آزمون زیر نیز موفق بوده تا به عنوان MCSE 2012 نائل گردند.

MCSA: Windows Server 2012 (Prerequisite) 70-413 - Designing and Implementing a Server Infrastructure 70-414 - Implementing an Advanced Server Infrastructure


امروزه درصد بالایی از کامپیوترهای مورد استفاده در دنیا از سیستم های عامل مایکروسافت استفاده می کنند. در ایران نیز سازمان ها و شرکت و ادارات دولتی از سیستم عامل های مایکروسافت بعنوان کلاینت و سرور استفاده می کنند.مدیران شبکه این واحدها به منظور نصب وراه اندازی ،مدیریت ،ارائه سرویس های کاربردی ودسترسی از راه دور و پیاده سازی قابلیت های نوین این محصولات لازم هست که آموزش های کاربردی در این زمینه داشته باشند.شرکت مایکروسافت مدارک مختلف جهت آماده سازی مدیران شبکه طراحی وارائه کرده است.از جمله آنها می توان به مدارک MCTS ,MCSA,MCSE,MCITP اشاره نمود.عصرشبکه به عنوان قوی ترین مرکز آموزش دوره های تخصصی،تمامی دوره های آموزشی شرکت مایکروسافت را به صورت استاندارد وکاربردی ارائه می نماید.دوره های استاندارد براساس سیلابس اصلی مایکروسافت ارائه می شود ،درحالیکه دوره های کاربردی توسط کارشناسان عصر شبکه طوری طراحی می شوند که دانشجویان با هدف هزینه کمتر و زمان کوتاهتر بتوانند تخصص لازم برای حضور قوی ومحکم در بازار کار کسب نمایند.
مدارک تخصصی شبکه های مایکروسافت همچون MCITP,MCSE از سری دوره های Expert و MCSA از سری دوره های Associate مایکروسافت می باشد.
(بر اسال تقسیم بندی جدیددوره های مایکروسافت) این مدارک نشانگرمهارت فرد در بکارگیری و مدیریت سیستم عامل های مایکروسافت همچنین محصولات دیگر نظیر SQL Server و Exchange server می باشد.ضمینه های شغلی زیر بیشترین کاربرد را برای دارندگان این مدارک خواهند داشت:


- مديريت سيستمها و شبکه های گسترده - مدیریت سیستمهای IT
- مديريت امنيت شبکه های گسترده - معماری سيستمها و شبکه
- مديريت شبکه

بعنوان یک متخصص IT شما دو اعتبار نامه مختلف برای کسب مهارت در سیستمهای ویندوز ۲۰۰۰ و XP می‌توانید کسب کنید. یکی MCSA و دیگری MCSE و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام یک با شغل شما همخوانی بیشتری دارد.از جمله دوره هایی که در آینده میتواند آینده شغلی و مالی شما را تامین کند دوره هایی مانند همین آموزش مایکروسافت و یا دوره آموزش شبکه میباشد که میتوانید بنا بر علاقه خود هر کدام از آنها را انتخاب کنید و از نکات درگر این مشاغل می توان به وجه بین المللی این دوره ها اشاره کرد.مایکروسافت پیشنهاد می‌کند اگر شما مسئول مدیریت، نگهداری و عیب‌یابی یک سیستم هستید و ۶ تا ۱۲ ماه سابقه کار در این زمینه را دارید مدرک MCSA را انتخاب کنید و اگر وظیفه شما برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای سیستمها است و دارای حداقل یک سال سابقه کار در این زمینه هستید MCSE را انتخاب کنید.

MCSA

مدرک MCSA از سری مدارک جدید مایکروسافت محسوب شده وبا مدرک System Administrator مایکروسافت که ازچندسال پیش ارائه می گردید تفاوت دارد. MCSAمخفف Microsoft Certified Solutions Associate می باشد.

MCSA:Windows Server 2012
MCSA:Windows Server 2008

MCSE

مدرک MCSE ازمدارک جدید آموزش مایکروسافت می باشد ومخفف Microsoft Certified Solutions Expert می باشد. این مدرک در هفت شاخه مختلف ارائه میشود که عبارتند از:

MCSE:Messaging
MCSE:
Private Cloud
MCSE:
Desktop Infrastructure
MCSE:
Server Infrastructure
MCSE:
SharePoint
MCSE:
Communication

MCSM

مدارک Microsoft Certified Master و Microsoft Certified Solution Master از جمله مدارک پیشرفته مایکروسافت می باشند.این مدرک جهت معرفی افراد حرفه ای و مجرب در حوزه IT بوده و بیانگر مهارت آنها در طراحی و پیاده سازی راه حل های تکنیکال برای محیط های کاری پیچیده می باشد.

MCSM:Communication
MCSM:Messaging
MCSM:SharePoint

آشنایی با شبکه و آموزش شبکه

شبکه مجموعه ای از سیستمها هستند که به یکدیگر متصل ( Connect ) شده اند و به منظور به اشتراک گذاشتن Resource ها بکار برده می شود .

Resource های شبکه شامل فایل ها ،پرینترها و سرویسهای موجود در شبکه می باشند .

شبکه شامل نرم افزار و سخت افزار می باشند که ارزان ترین آنها سخت افزارهای شبکه می باشد که میتوان به سویچ ها ،روترها و کامپیوترها اشاره کرد و نرم افزارهای بکار گرفته شده در شبکه ها جزو گرانترین موارد راه اندازی شبکه های کامپیوتری می باشد که شامل سیستم عامل های کامپیوترها ،برنامه های بکار گرفته شده در محیط شبکه و نیز لایسنس های سرویسهای ارائه شده در شبکه می باشند .

بطور مثال ممکن است برای یک سرور به تنهایی با 300 عدد کلاینت حدود 15000 دلار هزینه لایسنس داده شود و به همین منظور همیشه هزینه های نرم افزاری در شبکه ها بسیار بالا بوده و بایستی در این خصوص بسیار توجه لازمه را داشته باشیم .

در شبکه مفاهیمی همچون Server,Workstation و Host روبرو می شوید .

Server : کامپیوترهایی که در شبکه سرویسهای مختلفی را به جهت استفاده Workstation ارائه می کنند را به اصطلاح Server می نامند که با توجه به اینکه به تعداد زیادی از سیستمها سرویس ارائه می کنند آنها را از نظر سخت افزاری قوی تر در نظر می گیرند .

Host : این مفهوم عمومی می باشد و به عبارتی میتوان گفت هر کامپیوتر ،گوشی تلفن همراه که به شبکه متصل می شود را Host می گویند .

Workstation : کامپیوترهایی که کاربران آموزش شبکه پشت آنها می نشینند و سرویسهای شبکه جهت کارهای خود استفاده می نمایند .

در ادامه مبحث شبکه به برخی دیگر از مفاهیم شبکه اشاره می کنم :

Local Area Network ( LAN ) : به مجموعه ای از کامپیوترهایی که در یک مکان و ساختمان ( یک محدوده ) بصورت مرتب به همدیگر مرتبط هستند گفته می شود.

Wide Area Network ( WAN ) : به مجموعه شبکه های LAN که از یکدیگر دور هستند و به یکدیگر متصل هستند را WAN می گویند و به عبارتی از نظر جغرافیایی تمرکز ندارند . مانند شعبات مختلف یک شرکت در شهر های مختلف کشور Metropolitan Area Network ( MAN ) : به مجموعه شبکه های LAN که در نقاط مختلف یک شهر قرار دارند و به یکدیگر متصل هستند را می گویند .

هدف ایجاد شبکه
شبکه‌های رایانه‌ای را می‌توان برای اهداف مختلف استفاده کرد:

تسهیل ارتباطات: با استفاده از شبکه، افراد می‌توانند به آسانی از طریق رایانامه (E-mail)، پیام‌رسانی فوری، اتاق گفتگو (Chat room)، تلفن، تلفن تصویری و ویدئو کنفرانس، ارتباط برقرار کنند.
اشتراک گذاری سخت‌افزارها: در یک محیط شبکه‌ای، هر کامپیوتر در شبکه می‌تواند به منابع سخت‌افزاری در شبکه دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کند؛ مانند چاپ یک سند به وسیله چاپگری که در شبکه به اشتراک گذاشته شده‌است.
اشتراک گذاری پرونده‌ها، داده‌ها و اطلاعات: در یک محیط شبکه‌ای، هر کاربر مجاز می‌تواند به داده‌ها و اطلاعاتی که بر روی رایانه‌های دیگر موجود در شبکه، ذخیره شده‌است دسترسی پیدا کند. قابلیت دسترسی به داده‌ها و اطلاعات در دستگاه‌های ذخیره‌سازی اشتراکی، از ویژگی‌های مهم بسیاری از شبکه‌های است.
اشتراک گذاری نرم‌افزارها: کاربرانی که به یک شبکه متصل اند، می‌توانند برنامه‌های کاربردی موجود روی کامپیوترهای راه دور را اجرا کنند.
تعریف
شبکه‌های کامپیوتری مجموعه‌ای از کامپیوترهای مستقل متصل به یکدیگرند که با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می‌کنند. مستقل بودن کامپیوترها بدین معناست که هر کدام دارای واحدهای کنترلی و پردازشی مجزا بوده و بود و نبود یکی بر دیگری تاثیرگذار نیست.
متصل بودن کامپیوترها یعنی از طریق یک رسانه فیزیکی مانند کابل، فیبر نوری، ماهواره‌ها و... به هم وصل می‌باشند. دو شرط فوق شروط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می‌باشند اما شرط کافی برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری داشتن ارتباط و تبادل داده بین کامپیوترهاست.
این موضوع در بین متخصصین قلمرو شبکه مورد بحث است که آیا دو رایانه که با استفاده از نوعی از رسانه ارتباطی به یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل یک شبکه می‌دهند. در این باره بعضی مطالعات می‌گویند که یک شبکه نیازمند دست کم ۳ رایانه متصل به هم است. یکی از این منابع با عنوان «ارتباطات راه دور: واژه‌نامه اصطلاحات ارتباطات راه دور»، یک شبکه رایانه‌ای را این طور تعریف می‌کند: «شبکه‌ای از گره‌های پردازشگر دیتا که جهت ارتباطات دیتا به یکدیگر متصل شده‌اند». در همین سند عبارت «شبکه» این طور تعریف شده‌است: «اتصال سه با چند نهاد ارتباطی».رایانه‌ای که به وسیله‌ای غیر رایانه‌ای متصل شده‌است (به عنوان نمونه از طریق ارتباط «اترنت» به یک پرینتر متصل شده‌است) ممکن است که یک شبکه رایانه‌ای به حساب آید، اگرچه این نوشتار به این نوع پیکربندی نمی‌پردازد.


این نوشتار در مورد آموزش شبکه از تعاریفی استفاده می‌کند که به دو یا چند رایانه متصل به هم نیازمند است تا تشکیل یک شبکه را بدهد.در مورد تعداد بیشتری رایانه که به هم متصل هستند عموماً توابع پایه‌ای مشترکی دیده می‌شود. از این بابت برای آنکه شبکه‌ای به وظیفه‌اش عمل کند، سه نیاز اولیه بایستی فراهم گردد، «اتصالات»، «ارتباطات» و «خدمات». اتصالات به بستر سخت‌افزاری اشاره دارد، ارتباطات به روشی اشاره می‌کند که بواسطه آن وسایل با یکدیگر صحبت کنند و خدمات آنهایی هستند که برای بقیه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته شده‌اند.


گواهی‌نامه‌های شغلی شبکه بی‌سیم که پس از آموزش شبکه دریافت میشود.
پیش نیاز
CWTS مخفف Certified Wireless Technology Specialist و نام مدرک سطح Entry شبکه‌های بی سیم است که می‌توان آن را بهترین آغاز برای تحصیل در شبکه‌های بی سیم تلقی نمود!


در دروه‌های CWTS شما با مفاهیم اولیه فرکانس‌های رادیویی(RF)، استاندارهای شبکه‌های بی سیم، امنیت شبکه بی سیم و ... آشنا شده و برای ادامه تحصیل در سطوح بالاتر آماده می‌شوید، CWTS معادل مدرکی چون +Network در شبکه‌های سیمی است!

سطح مدیریت
CWNA مخفف Certified Wireless Network Administrator و نام مدرک سطح administrator در آموزش شبکه بی سیم است، در دوره‌های CWNA فهم شما در شبکه‌های بی سیم افزایش یافته، Site Surveys را به طور عمیق تر آموخته و برای راه اندازی و مدیریت شبکه‌های بی سیم محلی آماده می‌شوید، در حال حاضر این دوره در ایران بیش از سایر دوره‌های CWNP برگزار می‌شود!

سطح امنیت
‍CWSP مخفف Certified Wireless Security Professional و نام مدرک سطح Professional شبکه‌های بی سیم در تخصص امنیت است، با توجه به آنکه خطرپذیری شبکه بی سیم نسبت به شبکه‌های سیمی بیشتر است، امنیت در شبکه‌های بی سیم اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است، مباحث امنیتی در دوره‌های CWTS و CWNA نیز مطرح می‌شود اما لازمهٔ تخصص و کسب مهارت کافی برای تامین امنیت شبکه‌های بی سیم، روی آوردن به CWSP است!

سطح طراحی
CWDP مخفف Certified Wireless Design Professional و نام مدرک سطح Professional شبکه‌های بی سیم در تخصص طراحی است، در دوره‌های CWDP به طور تخصصی Site Surveying را فرا آموخته و برای طراحی تخصصی شبکه‌های بی سیم و طراحی امنیتی آماده می‌شوید، CWDP جدیدترین مدرک CWNP محسوب می‌شود!

سطح تحلیلگر
CWAP مخفف Certified Wireless Analysis Professional و نام مدرک سطح Professional شبکه‌های بی سیم در تخصص تجزیه و تحلیل است، در دورهٔ CWAP پس از مطالعه عمیق بر روی فرمت‌های Frame لایه فیزیکی و زیرلایه MAC، تجزیه تحلیل طیف و پروتکل‌ها را به طور حرفه‌ای آموخته و نهایتاً برای تجزیه و تحلیل، عیب یابی و از همه مهمتر، بهبود شبکه‌های بی سیم آماده می‌شوید!

سطح متخصص
‍CWNE مخفف Certified Wireless Network Expert و نام مدرک سطح Expert شبکه‌های بی سیم، آخرین مرحله پس از آموزش شبکه برای حرفه‌ای شدن در شبکه‌های بی سیم و یادآور مدرک شگفت آور CCIE در شبکه‌های سیمی است، برای کسب این مدرک ابتدا می‌بایست هر سه مدرک سطح Professional یعنی CWSP, CWDP و CWAP را کسب نمایید!

جالب است بدانید که تاکنون فقط ۸۶ نفر در سراسر جهان موفق به کسب این مدرک شده‌اند.